Ресторан Бруннен. Грузинські вина, вина Грузії

 

Грузинські вина давно  славляться своєю якістю ще за Радянського Союзу. А після розпаду СРСР Грузія одною перших з республік настільки підсилила регламент виробництва  вин, що сьогодні за жорстокістю винного законодавства може змагатися з Бордо. 

image У Франції існує так звана «замкова модель» виробництва вина. Це означає, що вирощування винограду, створення вина і розлив його по пляшках зосереджені в одних руках. Структура винного ринку вина Грузії дещо інша. Невеликі селянські господарства займаються вирощуванням винограду для грузинського вина. Зібраний урожай селяни продають виробникам винних матеріалів. Ці підприємства, переробивши сировину, продають рідкий напівфабрикат компаніям, які вже у свою чергу розливають майбутнє грузинське вино по пляшках. Але знамениті грузинські вина, такі як «Сапераві», «Кіндзмараулі», «Мцване», «Цинандалі», «Гурджаані», «Ахашені», створювалися не як продукт масового виробництва. До цих пір в кожному грузинському будинку роблять домашнє грузинське вино за давніми дідівськими рецептами.

Наскільки ці свідоцтва давні, може свідчити археологія. На території Грузії виявлені відбитки листя винограду, що росло в доісторичні часи, в могильниках бронзової епохи знайдені глечики (імовірно використовувалися для зберігання грузинського вина) із залишками виноградних кісточок. Ці та безліч інших фактів говорять про те, що виноградну лозу в Грузії обробляли в глибоку старовину. Грузія недарма вважається відомою батьківщиною культурного виноробства. Більш того, тут росте безліч аборигенних сортів винограду, їх батьківщина - грузинська земля. Це в черговий раз доводить, що Грузія - це вогнище формоутворення дикого, а також культурного винограду.

Виноробство - одна з найдавніших галузей господарської діяльності народів небудь проживали на цій території. Про це свідчать археологічні знахідки: - давильні винограду для виробництва грузинського вина, кам'яні преси, різноманітні посудини для вина із глини і металу. Це обладнання для виробництва грузинського вина відноситься до III-II тисячоліття до нашої ери.

Про значення виноробства для культурного життя стародавнього грузинського суспільства говорить той факт, що в Академії Освіти, заснованої в 9 столітті в місті Ікалто, існував факультет виноробства. Це підрозділ Академії продовжувало і розвивало древні виноробні традиції Грузії. До слова, Шота Руставелі також здобував освіту в цій Академії.

Розвиток виноградарства і виноробства призвело до виділення особливо цінних аборигенних сортів винограду, а також до безпосереднього районування виноградної лози по сортах. Були вдосконалені посудини для зберігання грузинського вина та його витримки. Такі глеки - квеврі - мали велике значення для виробництва місцевих вин. Давні рецепти систематизувалися, і вироблялися особливі місцеві способи виготовлення грузинського вина. Найпопулярніший з них - кахетинський.

  imageСьогодні, як і в давнину, Східна Грузія - Кахетія залишається центром виноградарства і виноробства. Найсприятливіші кліматичні та географічні умови для культивації винограду спостерігаються в Алазанській долині (пам'ятаєте однойменне грузинське вино), унікальному районі Кахетії. Ця дивовижна долина розкинулася на 110 км з північного заходу на південний схід на висоті 250-500 м над рівнем моря між головним Кавказьким і Цив-Гомборгскімі хребтами. Середня ширина долини річки Алазані приблизно 20 км. Відмінні грунти долини разом з унікальним географічним положенням створюють виняткові умови для культивації винограду. Це батьківщина таких відомих сортів винограду для грузинських вин, як «сапераві», що в перекладі з грузинського означає «барвник», «Ркацителі» - «червоний ріг».

Спосіб, відкритий в Кахетії, виробництва грузинського вина традиційно вважається одним з найпоширеніших. Особливість цього методу полягає в тому, що для бродіння і витримки грузинських вин використовувалися спеціальні посудини конусоподібної форми ємністю до 500 декалітрів. Ці глечики закопувалися в землю так, що отвір залишалося на рівні підлоги. Таке занурення ємності, в якій спочатку бродить сусло, а після витримується грузинське вино, дозволяє домогтися стабільної температури в 14 градусів за Цельсієм. А це найбільш оптимальні умови для тривалого зберігання грузинського вина.

Зібраний урожай винограду перероблявся в спеціальних приміщеннях, виноробнях, який по-грузинськи називаються марані. У великому чані-давильне (сацханелі), видовбаному з цілісного стовбура дерева, виноград тиснули ногами. Це найбільш щадний спосіб отримати якісне сусло, оскільки не ушкоджуються виноградні кісточки. В іншому випадку грузинське вино набуває небажану гіркоту. Вичавлений сік стікав по спеціальним риз у зариті в землю квеврі для бродіння, витримки і зберігання.

Червоне грузинське вино бродить 4-5 днів прямо на мезге. Після цього сік відокремлюють і переливають в окрему ємність для подальшого бродіння. З мезги вичавлюють залишки соку, з нього також виготовляють вино. Біле грузинське вино повністю бродить на мезге протягом 7-8 днів, аж до утворення вже готового вина. Саме через бродіння соку винограду на мезге грузинські вина набувають у смаку приємну терпкість.

Практично у всіх регіонах Грузії, які культивують виноград, при розкопках були виявлені свідоцтва існування культури квеврі. Європейські вчені проводили дослідження і виявили факти, що підтверджують проникнення культури виноробства в європейські країни з території Грузії. Це цілком вагомий аргумент на користь твердження, що Грузія - сама древня виноробна країна.

Радянські часи кілька несприятливо відбилися на грузинському вино і виноробство. Такі цінні сорти винограду як «Мцване», «Цицка», що вимагають ретельного догляду, практично не культивувалися і стали великою рідкістю. Сьогодні в Грузії тільки починають їх відроджувати. Чисті сорти «ркацителі» і «сапераві» теж важко зустріти, оскільки широко використовувалися гібридні сорти, отримані селекційним шляхом з метою підвищення врожайності. Це теж значно ускладнює роботу сучасних грузинських виноробів щодо поліпшення якості грузинського вина. Однак грузинські вина і в той час були чудовими, особливо популярні марки були добре відомі як в СРСР, так і за кордоном.

image   «Алазанська долина» - червоне напівсолодке вино, випускається з 1977 року, виробляється з винограду «сапераві», «апександреулі», «оджапеші» та інших сортів червоного винограду Східної та Західної Грузії. Це грузинське вино володіє освіжаючим ніжним букетом, гармонійним приємним смаком. Подавати краще охолодженим до десертів і сирів.

«Алазанська долина» - напівсолодке біле грузинське вино, виробляється з винограду сортів «ркацителі», «тетра». Володіє приємним кольором сухої соломи, м'яким, врівноваженим, ніжним смаком.

«Ахашені» - це напівсолодке грузинське червоне вино, відоме з 1958 року. Виробляється воно з вирощеного в Кахетії винограду сорту «сапераві». Відрізняється темно-гранатовим кольором, помірною терпкістю в смаку. Його гармонійний з бархатистими шоколадними тонами букет краще всього підходить до десертів, сирів, фруктів.

«Кіндзмараулі» - червоне природно-напівсолодке грузинське вино. Виготовляється з винограду сорту «сапераві», вперше було випущено в 1942 році. Це темно-червоне вино, кольору переспілі вишні або граната, володіє добре впізнаваним сортовим букетом, сильним ароматом, чудовим гармонійним смаком.

«Кахеті» - біле сухе грузинське вино заворожливого золотисто-бурштинового відтінку, приготоване традиційним кахетинським способом. Випускається з 1948 року. Для виготовлення необхідний виноград «ркацителі» і «Мцване кахетинський». Відрізняється високою екстрактивністю і особливим ароматом стиглих плодів. Добре поєднується з салатами та стравами з морепродуктів, чудово в якості аперитиву.

«Мукузані» - високоякісне сухе червоне вино, виробляється з 1888 року з винограду сорту «сапераві», вирощеного в Мукузані і Теліані, мікрорайонах Кахетії. Особливою умовою виготовлення грузинського вина «Мукузані» є витримка в дубових бочках протягом 3 років. Володіє м'яким оксамитовим смаком і чудовим гармонійним післясмаком. Відзначають особливо складний букет, ніжний аромат фруктів і потужну екстрактивність. Особливо добре поєднується це вино, злегка охолоджене перед подачею, зі стравами з баранини з гарніром зі свіжих овочів, а також з овечими сирами. Вміст алкоголю - 10,5-12%.

«Напареулі» - сухе червоне грузинське вино, виробляється з винограду сорту «сапераві». Йому притаманні темно-гранатовий колір, вишуканий гармонійний смак, багатий складний букет з яскраво вираженими тонами сливи. Особливістю «Напареулі» є дворічна витримка в дубових бочках.

«Сапераві» - це з найвідоміших та найстаріших грузинських вин. Виробляється воно 1886 року. Це вино червоне, сухе,  насиченого темно-гранатового кольору. Воно виготовляється із сорту винограду «сапераві».  Це вино відзначається самобутнім смаком, терпкістю а також складним сортовим букетом. Воно гарно поєднується із гострими закусками, гострого або пряного м'яса із зеленню або свіжими овочами. Вміст алкоголю  - 10,5-12%.

«Тбілісурі» - натуральне напівсухе біле грузинське вино виготовляється з виноградних сортів «ркацителі» і «Мцване». Володіє приємною солом'яною забарвленням. У цьому вині гармонійно поєднуються натуральна кислотність і солодкість, що разом галюцогенну ароматом винограду надає «Тбілісурі» особливу ніжність і свіжість смаку.

«Хванчкара» - блискуче досягнення грузинських виноробів. Це природне напівсолодке грузинське вино неодноразово перемагало на міжнародних конкурсах. Виробляється в Західній Грузії в Рачинський регіоні. Використовуються сорти винограду «Александроулі» і «муджуретулі». Володіє потужним розвиненим букетом, урівноважений чудовий смак грає малиновими тонами. У келиху вино виблискує темно рубіновими відтінками, тішачи зір і душу.

«Цинандалі» - елітне марочне біле грузинське вино, предмет гордості грузинських виноробів. Витримується не менше трьох років у дубових бочках. Володіє м'яким вишуканим смаком, чудовим плодовим букетом, а приємний світло-солом'яний колір радує око.

«Ереті» - біле сухе грузинське вино, виготовлене з сортів винограду «ркацителі» і «Мцване». Йому притаманні світло-солом'яний колір, гармонійний освіжаючий смак, плодовий аромат. «Ереті» виробляється з виноградного соку найніжнішою вичавки - першої, а це додає йому особливі чудові якості.

Social Like

Алкогольні напої


Винна карта
Грузинські вина
Коньяк

Пиво у BRUNNEN


Свіже пиво
Живе пиво
Пиво розливне

Мясо від BRUNNEN


Стейк у Бруннен
Стейк хаус
Мясні страви
-->